Tworzymy prywatne Sale Kinowe

Dysponując dowolnym pomieszczeniem w domu, w apartamencie czy w mieszkaniu, możemy je zmienić w prawdziwą sale kinową – salę w której zawsze zajmujesz najlepsze miejsca, salę w której nikt oprócz Ciebie nie otwiera chipsów, napój, nie komentuje akcji w filmie. Sala w której to Ty znajdujesz się w centrum akcji. Siadając w wygodnym fotelu przenosisz się w świat multimedialnej rozrywki… rozgrywki

Domowe sale kinowe doskonale sprawdzają się nie tylko przy oglądaniu filmów czy seriali, ale są również świetnymi miejscami do gier komputerowych. Ekrany dźwiękoprzepuszczalne, projektory 4K, dźwięk dolby Atmos, pozwalają choć na chwile przenieść się w wyimaginowany a jakże realny świat rozrywki.

Ponieważ opisywanie niektórych zjawisk nigdy nie odda ich rzeczywistego efektu, stworzyliśmy pokazową salę kinową w naszym show roomie. Zapraszamy na prezentację.

Sala Kinowa – Obraz

Pomieszczenie wielkości ok. 35 metrów kwadratowych zostało wyposażone w ekran w rozmiarze 170 cali  w kinowym formacie 2,35:1 (3,5m szerokości), ekran jest dźwięko przepuszczalny, model ClearPix 4 firmy Screen Research, głośniki zostały ukryte za ekranem. Za projekcję odpowiada wysokiej klasy projektor kina domowego JVC DLA-X7500 (JVC DLA-RS540), jednak w najbliższych dniach nastąpi zamiana na model na rok 2019 – JVC DLA-NX7 (DLA-RS2000). Projektory JVC na rok 2019 to krok milowy w dziejach firmy, wprowadzono w nich chip D-ILA w natywnej rozdzielczości 4K, a w najwyższym modelu DLA-NX9 pojawiła się funkcja e-shift z opcją projekcji obrazu w oszołamiającej rozdzielczości 8K (8192×4230). Projektory kina domowego JVC od początku ich produkcji w roku 2007 wyznaczały standardy kontrastu, czerni, odwzorowania barw, nigdy niedoścignione przez innych producentów. Zostało tak od dnia dzisiejszego – kontrast dynamiczny to 1 000 000:1. JVC jako jedyny projektor na rynku otrzymał certyfikat THX oraz ISF. Pomijając dane katalogowe to po prostu trzeba zobaczyć!

Sala Kinowa – Dźwięk

Ponieważ ekran projekcyjny jest największy jaki tylko mógł być, głośniki przednie oraz głośnik centralny zostały ukryte za ekranem. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie dialogi oraz akcja filmu wydobywa się wprost z ekranu. Słowa płyną wprost z ust aktorów. W przypadku głośników skorzystaliśmy z kolumn JBL Performace należącej do linii JBL Synthesis koncernu Harman. Zestaw dolby Atmos 7.2.4 składa się z: 3 głośników frontowych, 4 głośników efektowych, 4 głośników sufitowych, 2 potężnych subwooferów. Dystrybucją sygnału zarówno wideo jak i audio zajmuje się Amplituner firmy Arcam AVR850 wraz z dodatkowymi końcówkami mocy Arcam P349. W ostatnich latach firma Arcam dokonała przełomu w swoich amplitunerach implementując system kalibracji pomieszczenia – DiracLive. Dzięki czemu nawet w pomieszczeniach bez adaptacji akustycznej możemy osiągnąć dźwięk najwyższej klasy.

Sala Kinowa – Oświetlenie

Oświetlenie w sali kinowej to często pomijany, jednak bardzo istotny element. Poprawnie dobrane oświetlenie ma zapewnić bezpieczne zajęcie miejsc przed ekranem, oraz powinno przygotowywać widza do seansu. Wchodząc z bardzo jasnych do ciemnych pomieszczeń potrzebujemy czasu aby oko „przyzwyczaiło się” do nowych warunków. Dlatego aby nie tracić drobnych szczegółów w obrazie, oprawy oświetleniowe powinny się stopniowo przyciemniać już przed rozpoczęciem seansu. Po zakończeniu seansu, gdy oczy są przyzwyczajone do ciemności, oświetlenie nie może się włączyć z pełną mocą, a powinno stopniowo się rozjaśniać aż do opuszczenia sali.

Obecnie domowe sale kinowe są pomieszczeniami multimedialnymi, wykorzystywane do wielu innych celów, dlatego tak bardzo istotnym elementem jest automatyzacja oświetlenia. Decydując się na w pełni sterowane oświetlenie możemy tak skonfigurować system aby dobierał właściwe parametry oświetlenia dla funkcji pomieszczenia z jakiej w danej sytuacji chcemy skorzystać.

Sala Kinowa – Adaptacja Akustyczna

Często spotykamy się z pewną niechęcią do stosowania paneli akustycznych w pomieszczeniach, szczególnie gdy systemy kalibracji typu DiracLive są w stanie wyeliminować pewne akustyczne niedoskonałości pomieszczenia. Jednak adaptacja akustyczna ma nie tylko poprawić jakość słyszanego dźwięku. Głównym atutem wyciszonego pomieszczenia jest komfort odsłuchu. Aby nie rozpraszały nas dźwięki docierające z zewnątrz, oraz abyśmy my nie przeszkadzali innym domownikom lub sąsiadom.

Adaptacja akustyczna została wykonana za pomocą materiałów firmy Saint Gobain – Ecophon. Ściany – to panele Ecophon Akusto Wall, sufit – Ecophon Sombra. Dodatkowo aby odizolować pomieszczenie od dźwięków zewnętrznych została użyta wełna mineralna Isover Pt80. Takie rozwiązanie pozwoliło uzyskać wyjątkowy kinowy klimat. Już po przekroczeniu progu – wita nas idealna cisza.

To jedna ze składowych magii kina.

Sala Kinowa – Klimatyzacja

Pomieszczenie kinowe jest pomieszczeniem zamkniętym, nie mamy dostępu do okien, nie mamy możliwości przewietrzenia pomieszczenia w sposób inny niż wentylacja mechaniczna najlepiej z klimatyzacją. Jeśli urządzenia kina domowego jak wzmacniacze, projektor, odtwarzacze znajdują się w pomieszczeniu to dodatkowo podgrzewa atmosferę. W naszej sali kinowej zastosowaliśmy jednostki firmy Mitsubishi, wraz z wyciszonymi kanałami marki Ecophon – tak aby przepływ powietrza nie zakłócał seansu nawet w najcichszych scenach, a temperatura była zawsze idealna. Obecnie jest również możliwość zastosowania czujników wilgotności, poziomu dwutlenku węgla, czujników jakości powietrza, oraz zastosowania filtrów smogowych dla uzyskania idealnej atmosfery. Dodatkowym atutem produktów marki Mitsubishi była doskonała integracja systemu z automatyką firmy Crestron.

Sala Kinowa – Multimedia/źródła

Projektor, Procesor dźwięku, Wzmacniacz, Ekran. To bardzo istotne elementy ścieżki audio i wideo. Jednak w całym systemie kluczowe jest źródło. Odtwarzacz który zapewni właściwą jakość odtwarzanego materiału, oraz dostępność treści połączoną z łatwością obsługi. Do tej pory jedynym właściwym urządzeniem był blu-ray – a najlepsze blu-raye oferowała firma OPPO. Niestety firma Oppo zapowiedziała zakończenie produkcji odtwarzaczy płyt. Dlatego szukamy dalej… Obecnie sala kinowa wyposażona jest w apple TV 4K, ChromeCast 4K, odtwarzacz strumieniowy Dune 4K, PlayStation, i kilka innych mniej popularnych rozwiązań, które sukcesywnie sprawdzamy w poszukiwaniu najlepszej jakości. Zapraszamy na prezentację.

Sala Kinowa – Sterowanie Crestron

Integracja. Światło, Temperatura, Projektor, Procesor dźwięku, wzmacniacz, dekoder satelitarny, dekoder telewizji kablowej, blu-ray, apple tv, chromecast, odtwarzacz sieciowy. Każde z tych urządzeń wyposażone jest w osobnego pilota, przycisk, sterowanie, obecnie większość ma już aplikacje na smartfona lub tablet – ale dedykowaną do jednego urządzenia. Na końcu okazuje się że otrzymujemy 9 pilotów, 9 aplikacji, żeby włączyć telewizję – musimy użyć przynajmniej 3. Skomplikowane? Nawet dla kogoś kto używa ich codziennie. Tutaj z pomocą przychodzą systemy automatyki. Crestron to wyjątkowo zaawansowany system pozwalający na komunikację pomiędzy wszelkimi systemami. Dzięki temu możemy zastąpić wszystkie piloty jednym, lub jedną aplikacją na tablet lub telefon. Crestron w swojej ofercie posiada klasycznie wyglądające piloty z twardymi przyciskami – np.: Crestron TSR-302, Crestron TSR-310, jak również oferuje aplikację na tablet w której można przygotować dowolne wizualizacje do sterowania systemem.

Sala Kinowa – Sterowanie Savant

Savant to nowa marka rynku sterowania i urządzeń automatyki domowej. Możliwe, że właśnie to świeże spojrzenie na rynek, wsłuchanie się w potrzeby klientów spowodowało stworzenie oferty doskonale dopasowanej do potrzeb klientów. Jednym z głównych atutów produktów Savanta jest wygląd – to na czym użytkownikowi najbardziej zależy. Pilot do telewizora który jest po prostu ładny. Elegancki! pilot którego nie trzeba, a nawet nie można schować głęboko do szuflady. Pilot który doskonale wpisze się w wystrój najpiękniejszych apartamentów. I co trzeba również zaznaczyć, pilot który działa. Pilot którym można spokojnie zastąpić wszystkie inne piloty. Pilot którym może sterować oświetleniem, temperaturą, muzyką..  Jednak największym zaskoczeniem jest bardzo przystępna cena. Oczywiście Savant to nie tylko piloty – to pełne systemy automatyki domowej – w krótce więcej informacji.

Show Room Warszawa/Babka Tower

Wiele lat pracy z klientami, z architektami, z fanami rozwiązań audio video pokazało że dopiero zobaczyć i usłyszeć to znaczy zrozumieć. Zrozumieć swoje potrzeby, zobaczyć różnicę. Niestety w wielu wypadkach karty katalogowe to tylko pewne wytyczne, testy przeprowadzane w laboratoriach nigdy nie oddadzą prawdziwych walorów urządzeń, które możemy odkryć dopiero w momencie gdy sami posłuchamy swojej ulubionej muzyki lub zobaczymy ulubiony film. Dopiero wtedy zaczynamy dostrzegać parametry nie opisane na żadnej stronie instrukcji.

Show room powstał właśnie z myślą o prezentowaniu rozwiązań audio wideo i automatyki. Prezentacji możliwości, ukazywaniu różnic. Testowaniu rzeczywistych możliwości. To również nasz poligon doświadczalnynie testujemy rozwiązań na klientach! Proponujemy tylko sprawdzone systemy… a w show roomie mamy ich kilka…(Oświetlenie: DMX, KNX, Dali, Klimatyzacja: Modbus, Alarm/Czujniki Temperatury, Czujniki Zalania, Kontrola dostępu: Jablotron, Audio Wideo: RS232, TCP/IP, RS-485, Sieć: Cisco, Asus, Unifi, Qnap a wszystko zintegrowane na panelach Crestron-a)

Zapraszamy na prezentację!

Crestron – aPlikacja iPad

Crestron pozwala na integracje wszystkich systemów w jednej skrojonej na miarę aplikacji. Wszystkie przyciski są tworzone indywidualnie co gwarantuje stworzenie interface’u dokładnie takiego jakiego oczekuje użytkownik. W podstawowym wyglądzie znajdują się tylko najczęściej używane przyciski.